ППМГ „Нанчо Попович“ Шумен е на финал

Баскетболният отбор на ППМГ „Нанчо Попович“ се класира за финала на ученическите игри по баскетбол за юноши 11-12 клас. Шуменският отбор победи на полуфинала силния отбор на Първа езикова гимназия Варна с 82:103 и утре 12 май от 12.00ч ще срещне победителя в другия полуфинал – ПГПЧЕ „Алеко Константинов“ Правец.

Денят за момчетата от ППМГ в Шумен започна с последен двубой от група Б срещу ППМГ „Никола Обрешков“ Казанлък. Въпреки, че мачът бе без значение за класирането на полуфинала, шуменци влязоха мотивирани за победа. До полувремето си пролича, че учениците от шуменското ППМГ имат по-добри баскетболни аргументи от противниците си и заслужено се откъснаха в резултата с 15 точки. До края на мача по-добрата игра на шуменските юноши се материализира в увеличаване на преднината и постигането на убедителна победа с 85:48. С победата „Нанчо Попович“ зае първото място в група Б с 4 победи от 4 мача, а втори остана отборът на ПГ Ямбол. В група А, ПГПЧЕ Правец вече си бе осигурил първото място още предния ден, а днес стана ясен и втория полуфиналист – ПЕГ Варна, който се наложи над ЧСУ София.

Първият полуфинал изправи ПГ Ямбол и ПГПЧЕ Правец. Двата отбора изиграха интересен за публиката мач, като ямболският отбор се държа почти до края, но накрая отстъпи на отбора от Правец с 83:70. Във втория полуфинал се изправиха ППМГ „Нанчо Попович“ и Първа езикова гимназия на Варна. Мачът започна с отлични изяви за тима от Варна, който поведе със 7:0. Шуменските юноши обаче много бързо наваксаха изоставането си и дори поведоха с 5 точки. До края на първата четвърт мачът вървеше кош за кош, като в края ѝ шуменци натиснаха и след поредица от добри комбинации в нападение си осигуриха аванс от 6 точки – 24:30. Втората четвърт започна с две бързи тройки за варненци, които изравниха 30:30. Мачът продължи кош за кош до средата на втората четвърт, като нападението доминираше над защитата. Все пак шуменци отново затегнаха редиците в края на втората част и след поредица добри атаки си осигуриха крехка преднина от 4 точки преди почивката – 47:51. Второто полувреме започна с много по-добра защита за учениците от Шумен. Разликата бързо скочи над 10 точки в полза на ППМГ. Варненци не се стреснаха и отново заиграха равностойно, но разликата от 10 точки в полза на „Нанчо Попович“ се задържа почти до края на третата част. В самият ѝ край ППМГ отново направи силна серия и увеличи аванса си до 16 точки – 64:80. Последната четвърт шуменският отбор показа и по-добра издръжливост, докато учениците от ПЕГ Варна се измориха и логично силите им не стигнаха за обрат. Шуменският тим увеличи преднината си до 21 точки и затвори мача при 82:103.

Учениците на ППМГ „Нанчо Попович“ имат опита да играя във важни финали. Преди две години голяма част от момчетата спечелиха ученическата титла, но в долната възраст 8-10 клас. Само преди седмица пък по-голямата част от тях играха и финал за Купата на БФБ с екипа на БК Шумен, където се представиха отлично и малко не им достигна да сразят Черно море Тича. Утрешният двубой срещу ПГПЧЕ Правец ще бъде изключително интересен, тъй като правешкият отбор е съставен от момчета от школата на Академик София. Началният час е 12.00ч, а мястото – зала „Младост“ в Шумен. Нека напълним залата и подкрепим ППМГ!