2023/24 SESAME НБЛ, Плейофи – Четвъртфинали, мач 2: Шумен – Рилски спортист 67:96

Шумен загуби и втория двубой от четвъртфиналната плейофна серия срещу Рилски спортист с 67:96 като домакин. Така с 2:0 победи „Рилецо“ продължава към полуфиналите. Въпреки, че на практика игра с втория си състав заради контузии на основни играчи, отборът воден от Янко Янков изигра две равностойни четвърти срещу Рилски спортист – втори през редовния сезон. Шумен завърши най-силния си сезон след завръщане в елита на българския баскетбол, записвайки 15 победи този сезон и класиране в плейофите за първи път след 22-годшино отсъствие.

Срещата започна без изненади с пълна доминация на гостите от Самоков, които контролираха играта и под двата коша. Шумен трудно стигаше до отворена стрелба, но дори когато го правеше рядко имаше успех. Липсата на част от основните играчи в състава на Шумен – Уилфред Ликей, Карим Мане и Ивайло Тонев не можеше да бъде компенсирана от юношите, които въпреки това се бореха. Опитните играчи на Рилски спортист обаче изиграха силна първа четвърт. Чавдар Костов, Мирослав Васов и Алън Арнет подсигуриха преднина от 17 точки още през първата част.

Изненадата дойде през втория период, в който Шумен започна да играе равностоен баскетбол. Нашият тим сякаш се отпусна, заигра без напрежение и играта в нападение потръгна. Капитанът Никола Николов и Дейвид Ролинс бяха движещата сила в шуменските атаки. Разликата на моменти без смъкната до 13 точки. Рилски спортист обаче разполага не само с добри и опитни играчи в стартовата петица, но и със силна пейка. Всички баскетболисти включили се в игра за самоковския тим успяха да реализират кошове. Шумен обаче се държеше и дори можеше да спечели частта, ако не бе тройка на Крис Минков със сирената за 27:27, което запази аванса от 17 точки за гостите преди почивката.

След подновяване на играта обаче „Рилецо“ бе решил да затвори мача. Целият тим на гостите играеше отличен баскетбол. Отново всички баскетболисти на полето записаха точки, а защитата им бе почти непробиваема. Баръш Мустафа и Зак Ролинс все пак успяваха да вкарат няколко коша, но разликата стигна до 32 точки след 28:13 за гостите в тази четвърт.

В последната част Шумен отново зиагра хубав баскетбол. Джъстин Кохайда, Никола Николов, Дейвид Ролинс и Емилиян Грудов се справяха както в защита, така и в нападение с Рилски спортист. Да, гостите вече мислеха за полуфинала и пазеха сили, но Шумен показа, че може да играе силен баскетбол. Нашият тим спечели последния период с 19:16, което все пак зарадва публиката в „Арена Шумен“, което подкрепяше отбора до самия край и въпреки голямата разлика в полза на гостите.