БК Шумен – Черно море Тича-2 83:82 (А група, Втора шестица, 10 кръг)

Баскетболен клуб Шумен затвори сезона в А група при мъжете с драматична победа, 83:82 над Черно море Тича-2. Нашият тим водеше през почти целия двубой, но младият варненски отбор намери сили да се върне в мача и имаше шанс да го спечели. Страхотен кош на Виктор Серафимов 30 секунди преди финалния съдийски сигнал даде победата на Шумен. Въпреки загубата Черно море Тича-2 запазват първото място в крайното класиране на Втора шестица, а Шумен се нарежда точно след тях. Така в крайното класиране за сезон 2016/17 Шумен завършва на 8 място. Шампион за този сезон е отборът на Академик София, със сребърните медали се окичи вторият отбор на Левски, а бронза остана за Икономически университет Варна.

Мачът започна равностойно, съперниците си разменяха добри атаки и след 2 минути игра Черно море имаше крехка преднина 5:6. Кирил Кирилов бе точен от тройката и изведе Шумен с 8:6, а след хубав пробив на Виктор Серафимов резултатът набъбна до 10:6 в полза на домакина. Мартин Стефанов се разигра за „моряците“ и отбеляза два поредни коша за своя тим, който се държеше в мача, но Шумен показа страхотна защита в тези минути и след няколко откраднати топки поведохме с 9 точки, като Серафимов се отличи със забивка, а Янко Янков отбеляза от тройката. До края на частта Шумен реализира още три хубави атаки чрез Серафимов и Наско Колев, а за Черно море Кристиян Кръстев отбеляза 4 поредни точки и двата отбора затвориха частта при 28:16 за Шумен.

Втората четвърт започна по-добре за гостите от Варна, които чрез Кристиян Кръстев и Александър Кръстев стопиха 5 точки от преднината на Шумен – 36:31, след като шуменци не успяваха да реализират в нападение. „Сушата“ за Шумен бе прекъсната от Янко Янков и последваха две добри защити на златистите, след които Виктор Серафимов и Кирил Кирилов отбелязаха, за да изведат Шумен отново с 11 точки преднина. До края на полувремето двата отбора си размениха по няколко добри нападения и краят му дойде при 48:36 в полза на Шумен.

Третата четвърт също се разви равностойно. Oтборите си разменяха кошове, като за Шумен добре се включиха Димитър Радев и Никола Николов, които мушнаха по една тройка. Виктор Серафимов продължи с добрите изяви в нападение, а най-добро впечатление направи включването на Георги Минчев, който вкара няколко поредни коша, за да може разликата да се запази 10-на точки в полза на Шумен. Пресата на Шумен също свърши добра работа и принуждаваше гостите да грешат. Все пак варненци, чрез обичайните заподозрени К. Кръстев, А Кръстев и Стефанов, се държаха в мача.

Последната четвърт Черно море премина в зонова защита, която Шумен трудно преодоляваше. Нападенията на варненци пък станаха по-ефективни и след няколко добри пробива на Стефанов, лесни стрелби на К.Кръстев и тройка на Йоан Йоргов, преднината на Шумен се стопи до 3 точки. Последва кош на капитана Янков, който прекъсна поредицата на Шумен без кош, но кош с фаул на Стефанов и нов кош на Йоан Йоргов изравниха резултата – 78:78. Тогава дойдоха минутите на Виктор Серафимов, младата надежда на шуменския баскетбол отбеляза страхотна тройка, последваха 4 поредни точки на варненската надежда Стефанов – хубав пробив и два наказателни, но при 30 секунди оставащи до края, Виктор отново се нагърби с отговорността и след хубав пробив покрай заслона на Янко Янков, отбеляза двете решаващи точки, които изведоха Шумен напред 83:82. В следващата атака варненци допуснаха грешка след неточен пас и в оставащите 18 секунди до края бяха принудени да фаулират. Фактът, че имаха само 1 извършен фаул за 9 минути и 45 секунди не бе в тяхна полза и Шумен успя да изкара топката в предно поле. Неточен изстрел на нашия тим 3.0 секунди преди края (младите момчета на Шумен очевидно трябва да трупат още опит) и за Черно море се откри нова възможност за победен кош. Последва бърз пас към Кръстев, но той пропусна трудния изстрел от 0 градуса и Шумен се поздрави с победата.

Янко Янков бе най-полезен за Шумен с коефициент 37. Капитанът на нашия тим бе близо до трипъл дабъл след 19 точки, 13 борби и 8 асистенции. Виктор Серафимов бе другият играч на Шумен с основен принос. Гардът ни вкара 24 точки, хвана 6 борби и подаде 6 завършващи паса. Георги Минчев направи запомнящ се мач, включвайки се от пейката с 8 точки и 4 борби за 12 минути игра.

За Черно море Тича-2 Мартин Стефанов бе най-полезен след 24 точки, 8 борби и 3 откраднати топки. Капитанът Кристиян Кръстев пък завърши с 20 точки и 13 борби. Александър Кръстев също бе на висота с 21 точки и 4 борби, а Баев отчете 7 точки и 5 асистенции.

Това бе последния мач на БК Шумен за този сезон в мъжката А група. Искаме да благодарим на всички, които ни подкрепяха във всички тези 24 мача. Благодарим Ви, че пълнехте зала „Младост“ всеки домакински мач! Благодарим Ви за подкрепата в социалните мрежи! Надяваме се, че сме Ви донесли много положителни емоции и знайте, че най-доброто за БК Шумен тепърва предстои!