Сезон 2020/21: ББЛ А група – Изток, 2 кръг: Шумен – Черно море Тича-2 118:70

Шумен записа 10-та си и най-важна победа в ББЛ А група – Изток. Това бе и най-убедителната победа за мъжкият ни тим през този сезон след като вкарахме 118 точки на Черно море Тича-2, а допуснахме само 70. Победата е важна, защото подпечатва второто място през редовния сезон за нашия тим, което означава, че ще имаме домакинско предимство в четвъртфиналите и полуфиналите на плейофите ББЛ А група – Изток.

Началото на двубоя по нищо не подсказваше какъв ще е крайният резултат, след като Черно море изигра перфектни първи три минути, в които отбеляза 8 поредни точки и не допусна кош. Шумен прекъсна добрата серия на варненци, но те продължиха да доминират под двата коша и увеличиха преднината си до 10 точки в средата на четвъртта – 4:14. За Шумен обаче се разигра Никола Никлов вкарвайки 7 от 9 точки за нашия тим, с което преднината на Тича бе стопена до 3 точки. До края на първата четвърт играта бе равностойна и двата отбора си размениха по няколко коша за да я затворят при равенство – 25:25.

Втората четвърт се оказа решаващата част. Шумен заигра баскетбол от следващото ниво. Нашият тим предложи непробиваема защита, а в нападение бележехме кош след кош. Никола Николов бе в основата на отличната шуменска игра. Гардът ни крадеше топки, вкарваше на бърза атака или асистираше към Теодор Димитров, Ростислав Тончев или Кирил Кирилов, който увеличаваха преднината за нашия тим със скоростта на свръхзвуков изтребител. Шумен вкара 31 точки в тази четвърт, докато гостите от Варна се добраха до едва 10.

След почивката Шумен продължи да мачка съперника. Този път оръжието беше друго – стрелбата от далечно разстояние. Нашият тим разчиташе на Тончев, Симеон Георгиев, Никола Николов и Йоан Йоргов да носят точки на тима ни, а те оправдаха очакванията и вкараха цели 36 точки през тази четвърт, половината от които дошли от тройката – 4 тройки за Тончев и 2 за Йоргов. Тича изиграха по-добра четвърт в нападение, но техните 17 точки по никакъв начин не застрашиха победата за Шумен.

В последната четвърт нашият тим запази концентрация. Отново Николов водеше нападението, а и защитата ни, тъй като записа нови три откраднати топки. Шуменските резерви също отчетоха доволно количество кошове, като защитата не пострада никак от появяването им на терена. Напротив, продължихме да затваряме пространствата за варненци и ги ограничихме до 18 точки. Последната сирена дойде при 118:70, което е най-изразителната победа за Шумен през редовния сезон тази година.

Най-полезен за Шумен категорично бе Никола Николов, който е с коефициент на полезност 40! Николов отбеляза 26 точки, достави цели 15 асистенции за своите съотборници, открадна 6 топки и хвана 4 борби. Ростислав Тончев също е с основен принос за победата с 25 точки и 7 борби. Йоан Йоргов направи силен мач с 19 точки и 7 борби. Симеон Георгиев изигра пореден стабилен мач на гардовата позиция с 10 точки и 8 асистенции.

За Тича на ниво играха Иван Спиров – 27 точки и 10 борби, Христо Ганчев – 18 точки и 7 борби.

С победата Шумен си осигурява второ място в крайното класиране на редовния сезон в ББЛ А група – Изток. Предстоят плейофи и съперникът ни ще бъде ясен след утрешния последен мач от редовния сезон между Шабла и Черно море Тича-2. След като стане ясна програмата за плейофите, ще я публикуваме в сайта ни и Фейсбук страницата.

Снимка: Bulgarian Basketball League