2021/22 НБЛ 7 кръг: Берое – Шумен 85:63

Шумен загуби гостуването си на Берое в Стара Загора с 63:85 в мач от 7 кръг на Национална баскетболна лига. Тимът от града под Аязмото записва четвъртата си победа от началото на сезона и се изкачва до четвърто място във временното класиране, а Шумен все още търси първия си успех след завръщаното в елита.

Мачът започна с предимство за домакините, които реализираха 5 бързи точки, но Шумен не позволи да изтърве шансовете си за победа още в началото, така както се получи срещу Спартак Плевен и успя да изравни играта. Срещата вървеше равностойно през почти цялата първа част, но в края ѝ Берое показа повече характер и борбеност и успя да си осигури аванс от 7 точки – 23:16 след 10 минути игра. Втората част започна с по-здрави защитни действия и за двата отбора, като първия кош дойде едва 2 минути и половина след началото. Шумен играеше отличен баскетбол през почти цялата четвърт и се движеше плътно зад „заралии“. Отново в края на частта обаче Берое показа доминацията си под кошовете, както и по-добрата си защита и разликата скочи до 13 точки само за 2 минути игра – 47:34 за домакините на почивката.

Началото на второто полувреме бе силно за Шумен. Сръбските попълнения в шуменския състав показаха класа в нападение и разликата се върна до 8 точки в полза на Берое. През тази трета част шуменци показаха и отлична защита – такава, каквато старши треньорът Янко Янков би искал да вижда във всички мачове. Шумен ограничи старозагорци до 13 точки в тази четвърт и съкрати изоставането си на 8 точки преди последните 10 минути – 60:52. В последната четвърт обаче Берое отново заложи на силните страни в играта си – борбата в нападение и бързите атаки. Домакините възстановиха двуцифрена преднина до средата на частта. Шумен не намери сили за още един щурм и разликата скочи до 22 точки при последния съдийски сигнал – 85:63 за Берое.

Деян Биелич записа втория си пореден дабъл-дабъл след този в дебюта – 11 точки и 10 борби. Георги Кендеров също се представи на ниво с 12 точки и 5 борби. Най-резултатен за Шумен бе Никола Костич с 13 точки.

За Берое най-голям принос за победата имаше Обина Олека с 24 точки и 17 борби. Мартин Сотиров отчете 15 точки, 5 борби и 7 асистенции. Александър Янев бе с 10 точки, 9 борби и 4 асистенции.

В следващия си мач от НБЛ Шумен ще домакинства на Балкан Ботевград в „Арена Шумен“ в събота 18 декември от 18.00 ч. Както вече Ви съобщихме, всички притежаващи зелен сертификат или отрицателен тест за COVID-19 могат да наблюдават срещата на живо.