Международен турнир „Костадин Димитров“ 2023 – първи ден

За пети път БК Шумен организира международния турнир за подрастващи – „Костадин Димитров“. Турнирът носи името на големия шуменски баскетболен деятел и е начин младите баскетболисти да продължат завета му – да развиват баскетболния си талант и да го представят пред света.

Тазгодишния турнир се включиха 4 отбора – домакина Шумен, Тунджа Ямбол и Плей офф Лесковац, който се представя с два отбора. Първия полуфинал днес изправи Шумен и Play off -1. Шуменци показаха силна игра от самото начало. Сръбските гости разчитаха основно на далечни стрелби, но процентът им бе нисък, докато бързите атаки на Шуменските баскетболисти завършваха почти винаги с кошове. До почивката шуменци имаха двуцифрена преднина. След подновяване на играта за второто полувреме шуменци продължиха да доминират и бързо разликата стана недостижима за сръбските гости. Шумен затвори мача с убедителен резултат – 89:51.

Вторият двубой изправи Тунджа Ямбол и Plya off-2. Срещата започна равностойно. Двата отбора си размениха по няколко коша в началото. Ямболският тим обаче заигра преса на цяло игрище поведе с 5 точки 16:11 до края на първия период. Тунджа предложиха още по-добра игра през втората четвърт. Отборът от Ямбол подобри ефективността си и разликата стана двуцифрена преди почивката. Сръбският отбор показа лош процент на стрелба и след подновяване на играта. Тунджа пък нямаше проблеми да вкарва на бърза атака и до края на третата четвърт разликата стана недостижима. В последната част отбора от Ямбол не допусна съкращаване на аванса и дори го увеличи, за да затвори мача с убедителното 61:28.

Утре от 09.00 ч. Play off Leskovac ще се изправи срещу втория отбор на Шумен в мач за 3/4 място в турнира. Първият шуменски отбор пък ще се изправи срещу Тунджа Ямбол във финала, който започва от 11.00 ч.