Шумен и Лагуна Шаркс от Румъния ще спорят на финала в четвъртото издание на „Костадин Димитров“

Шумен ще представлява България във финала на четвъртото издание на международния баскетболен турнир за подрастващи „Костадин Димитров“. Шуменските момчета до 15 години победиха другия български представител в турнира Тунджа Ямбол със 108:38 в първия полуфинал, а във втория румънският отбор Лагуна Шаркс се наложи над сръбския Плейоф Лесковац с 84:32.

Мачът между Шумен и Тунджа започна с изключително здрава пресираща защита на шуменци, които само за пет минути си осигуриха двуцифрена преднина. До края на първата четвърт Тунджа не успяха да се окопитят и домакините на турнира затвориха първите 10 минути с 24 точки аванс. Втората четвърт продължи с по-добра игра на Шумен в нападение. Залтисто-зелените почти не пропускаха при своите атака, докато момчетата от Ямбол продължаваха да изпитват затрудение с отбелязването на точки и разликата прехвърли 30 точки преди почивката. След подновяване на играта през второто полувреме шуменци продължиха да играят отлично в нападение и разликата достигна 60 точки след 30 мниути игра. В последната четвърт отборът на Ямбол все пак показа добри отигравания в нападение, включително и няколко тройки, но Шумен отговори със същото и в крайна сметка затвори мача с убедителното 108:38.

Във втория полуфинал зрителите видяха почти сходен двубой, въпреки че стиловете на игра бяха различни. Именно затова тези турнири са толкова интересни за наблюдаване, тъй като можем да видим как различните баскетболни школи развиват своите баскетболни таланти и какъв стил на игра практикуват. Румънският Лагуна Шаркс също като Шумен предложи изключително здрава защита в първите минути на двубоя. Сърбите пък разчитаха на стърелбата си – знаем колко силна е сръбската школа в техническите елементи от играта, но точно в този мач стрелбата на Плейоф Лесковац не вървеше и румънците бързо натрупаха преднина над 10 точки. През втората четвърт сръбският тим започна да вкарва някои от изтрелите си, но въпреки това агресивната защита на румънците позволяваше само трудни стрелби. От своя страна „акулите“ от Румъния успяваха чрез пробиви и здрава борба под коша да натрупат още преднина, която достигна 30 точки на почивката. След подновяване на играта рез второто полувреме двата отбора предложиха още от същото. Лагуна Шаркс не позволяваше на сърбите да стигат до лесни стрелби, а доминацията им под кошовете им помогна да затворят мача с над 50 точки разлика – 84:32.

Утре от 09.00 часа е мачът за 3/4 място между Тунджа Ямбол и Плейоф Лесковац, а от 11.00 ч. Шумен и Лагуна Шаркс ще излъчат шампиона на турнира.