БК Шумен – Икономически университет 72:81 (А група – регион „Изток“, 3 кръг)

БК Шумен претърпя първа загуба за сезона в регион „Изток“. Нашите загубиха от другия непобеден до момента отбор – Икономически университет Варна. Това е 9 поредна загуба на нашият тим от този съперник, но смело можем да заявим, че този мач бе най-добрият, който шуменци изнесоха срещу „икономистите“. След тази среща ИУ вече са едноличен лидер в регион „Изток“, а Шумен запазва второто място въпреки загубата.

Мачът започна отлично за гостите, които след тройка от съблекалнята и още два коша на бърза атака поведоха със 7:2. В следващите 5 минути и половина Шумен записа едва 4 точки, докато страхотната игра в защита на гостите им позволи да отворят преднина от 21 точки – 27:6. В самия край на четвъртта Виктор Серафимов отбеляза 2 точки, за да върне преднината до 19.

Втората четвърт започна с размяна на кошове, но изключителната игра на гардовете на ИУ в защита им позволи да откраднат няколко пъти топката и до средата на частта „икономистите“ се наслаждаваха на комфортна преднина от 25 точки. В тези минути Деян Карамфилов и Ивайло Тодоров (бивш играч на БК Шумен) водеха нападението на варненци. При оставащи 4 минути до края Васил Михайлов се разигра за Шумен и след няколко поредни пробива или завършваше успешно, или принуждаваше ИУ да го фаулират. Янко Янков добави 5 точки, а Димитър Янчев един успешен пробив, за да върнем преднината на ИУ до едва 14 точки и при тази преднина завърши полувремето – 35:49

Второто полувреме започна с хубав кош на капитана Янко Янков, след него двата тима се захапаха здраво в защита и до средата на частта бяха отбелязани само три коша и трите за гостите – веднъж се разписа Диков, а на два пъти бе точен неостаряващият Саша Топчов, който отново направи страхотен мач срещу Шумен. При 18 точки преднина за гостите, нашият тим най-накрая започна да бележи – първо точен бе Росен Иванов, а след това и завърналият се в Шумен Кирил Кирилов. Последваха 2 бързи коша на варненци, които качиха преднината до 16, но в тези минути се разигра МВП на А група за миналия сезон Андрей Иванов, който отбеляза 9 безответни точки в коша на „икономистите“. Димитър Янчев на два пъти и Андрей Джамбазов от крилото също допринесоха за щурма на Шумен. Частта завърши при само 6 точки преднина за ИУ – 55:61.

За съжаление последната четвърт повтори началото на мача – Топчов, Сербезов и Карамфилов върнаха преднината на варненци до 12 точки още в самото начало. До края Шумен се опитваше със зонова защита да неутрализира атаките на ИУ, но въпреки добрата игра на нашия тим преднината се въртеше около 10 точки. При оставащи 2 минути до края Шумен заигра агресивно в нападение и хубавите пробиви на Михайлов и Янчев принуждаваше гостите да ги фаулират… Четири поредни пропуска от фаул линия, обаче запазиха преднината на ИУ 13 точки. В самия край на срещата Янков пусна кадите на отбора и хубави кошове на Виктор Серафимов и Теодор Димитров затвориха срещата при 72:81 в полза Икономически университет.

Най-полезен за БК Шумен бе Андрей Иванов, който направи пореден зверски мач в подкошието – 15 борби, 11 точки и 2 чадъра. Васил Михайлов се отчете с 19 точки, 10 борби и 3 асистенции. Димитър Янчев пък отбеляза 16 точки овладя 7 борби.

За ИУ най-добре се представи Деян Карамфилов – гардът отбеляза 18 точки, подаде 8 завършващи подавания и успя да открадне цели 7 топки. Саша Топчов в пореден мач срещу БК Шумен изнесе лекция за игра на позиция 5 – 17 точки и 6 борби за 37-годишния ветеран. Антон Диков също игра добре за гостите и отчете 16 точки и 2 откраднати топки.

Следващият мач на БК Шумен е тази сряда 09.11.2016 – гостуване на Дунав Русе. Седмица по-късно пък на 13.11.2016 приемаме в зала „Младост“ Черноморец Бургас. Освен тези две срещи следващата седмица ще предложи още емоции на шуменските баскетболни фенове. В събота 12.11.2016 предстои втория турнир в регион Добруджа, който ще се проведе в Шумен, началото е 09.30 часа. На следващия ден пък в неделя момчета (14) излзиат за първия си мач от А група в регион „Североизток“ срещу Доростол Силистра. Срещата започва от 12.00 часа.