БК Шумен – Черноморец Бургас 85:82 (А група – регион „Изток“, 5 кръг)

Четвърта победа записа БК Шумен в мъжката А група. Нашият тим се наложи драматично над Черноморец Бургас с 85:82 като домакин и по този начин запази второто място в регион „Изток“, където водач продължава да е ИУ Варна.

Срещата започна много добре за Шумен, само след 2 минути и половина водехме с 8 точки – 10:2. Гостите отговориха с кошове на Найденов и Димов, но Димитър Янчев, Андрей Иванов и отново Янчев от тройката качиха преднината до 17:8. Черноморци отново намериха път към коша на Шумен и след силна игра на Найденов и Милчев резултата бе обърнат в тяхна полза – 19:20. Фаул с коша на Андрей Иванов отново изведоха шуменци напред, но тройка на Николов със сирената затвори частта при 22:23 в полза на гостите.

Втората четвърт бе изключително равностойна и отборите си разменяха кошове, като преднината се въртеше около 2-3 точки в полза на единия или другия отбор. За Шумен силна четвърт направи Андрей Иванов, който освен, че бележеше точки за Шумен, успяваше да лови и борбите под кошовете. За гостите, много добро включване направиха Рошманов и Кравеев, те намираха пробойни в защитата на шуменци поддържаха резултатността на своя тим. Частта завърши при две точки преднина за гостите – 39:41

Второто полувреме продължи в същия ритъм – двата тима се бяха захапали здраво и си разменяха кошове, като ту единия, ту другия отбор излизаше начело. Слабата защита и многото грешки позволяваха на отборите да бележат лесни кошове. Васко Михайлов водеше Шумен в атака, подпомаган от Виктор Серафимов и Димитър Янчев, за гостите Найденов направи силна четвърт, като записа няколко много хубави пробива към коша на Шумен. В самия край на частта при равен резултат Димитър Янчев отбеляза кош с фаул, но в ответната атака Рошманов бързо върна преднината на домакина до само една точка – 63:62.

Последната четвърт започна много добре за гостуващия отбор – пробив на Рошманов и две тройки на Димов и Николов изведоха гостите със 7 точки напред. Андрей Иванов върна две точки след хубава комбинация, а в следващата атака на гостите, той открадна топката и последва забивка в техния кош. Кравеев охлади оптимизма в редиците на Шумен след нова тройка, но тогава дойде времето на Янко Янков да се разиграе. Капитанът на шуменци вкара две точки и подаде за още две на Васил Михайлов. Бургазлии върнаха 4 точки чрез Кравеев и Найденов, но отново Васко Михайлов и Янков бяха точни за жълтите. Две страхотни защити на шуменци в тези минути принудиха черноморци да използват всички 24 секунди за нападение и те нямаха шанс за отговор на нашите успешни нападения. Последва хубав пробив на Янчев, а две тройки на Янков и Станков обърнаха резултата в наша полза – 85:79 минута и половина до края. Последваха нови силни защити на Шумен и черноморци не намираха път към нашия кош. Едва 11 секунди преди края Рошманов отбеляза един фаул, последва елементарна грешка на домакините при изнасянето и Димов съкрати преднината до само едно притежания на топката 82:85, но  оставаше едва 1 секунда до сирената и за повече нямаше време. Така Шумен записа четвърт победа в А група този сезон.

Най-резултатен за нашия тим бе Димитър Янчев с 23 точки, като освен тях той добави 7 борби. Най-полезен пък бе Васил Михайлов с 21 точки, 14 борби и 7 асистенции. Андрей Иванов както обикновено бе на ниво и се отчете със 17 точки, 15 борби и 2 чадъра.

За Черноморец най-полезен бе капитанът Найденов с 23 точки, 7 борби и 4 асистенции. Гардът Кравеев пък отчете 18 точки, 7 борби и 7 асистенции.

Следващият мач за БК Шумен е в сряда срещу другия бургаски отбор Делфин. Мачът е в Бургас от 18.00 ч.