2023/24 ББЛ А група – Изток, 1 кръг: Икономически университет – Шумен-2 74:75

Шумен започна 11-я си пореден сезон във втория ешалон на българския баскетбол с победа. Дублиращият отбор на шуменския клуб, който е съставен изцяло от юноши на клуба, победи един от основните си конкуренти в ББЛ А група – Изток за този сезон – Икономически университет Варна със 75:74 като гост в залата на университета.

Срещата започна с превес на домакините, които поведоха със 7:0. Младите шуменци бързо се съвзеха и заиграха много по-добре. До средата на частта резултата бе изравнен след усилията на Байчев, Бънков и Хасан. Нашият тим набра самочувстиве и до края на частта дори успя да си осигури преднина от 5 точки – 22:17.

Втората четвърт продължи с по-добра игра за шуменския тим. Баръш Мустафа, Окан Хасанов и Ивелин Йорданов водеха шуменското нападение и авансът се качи до 12 точки. Много по-опитния тим на ИУ обаче реагира и не позволи изоставането си да нараства повече до края на първото полувреме. Бившият шуменски баскетболист Симеон Георгиев започна серия за варненци, които смъкнаха разликата до 6 точки. Шумен обаче играеше силно и до края на частта върна преднината си на 8 точки – 28:36.

След почивката ИУ отново започна силно и се доближи само на 3 точки разлика. През почти цялата трета четвърт играта бе равностойна и отборите си разменяха кошове. Шуменци не успяваха да покажат добрата успеваемост в стрелбата от първата четвърт. Варненци обаче не успяха да обърнат резултата в своя полза преди четвъртата част – 48:51.

В последната четвърт шуменци започнаха ударно – тройка на Йорданов и кош на Байков качиха аванса ни на 8 точки. Емил Михалев и Явор Цанев отговориха веднага за ИУ. Последваха нови кошове за Шумен – Мустафа с три наказателни и тройка, Байчев също с тройка направиха преднината ни двуцифрена – 65:54. Последваха размяна на кошове в следващите няколко минути, което бе в полза на шуменци. Три минути преди края нашият тим имаше 9 точки преднина, но ето защо толкова често говорим колко е важен опита в баскетбола. ИУ Варна заигра много агресивно в защита и спираше шуменските атаки. От другата страна пък варненци не пропускаха да накажат грешките на Шумен в защита и авансът започна да се топи, стигайки само 1 точки при оставащи 36 секунди до края. Младият шуменски тим обаче прояви характер и с повече старание в защита запази тази точка преднина, за да взема мача със 75:74.

В следващия кръг Шумен-2 ще се изправи срещу отбора на Шоутайм. Предстои да разберем кога и къде ще се изиграе срещата.