сн. bgbasket.com

Сезон 2017/18: Академик София – Шумен 79:68 (А група, квалификации за Първа шестица)

сн: bgbasket.com

БК Шумен се класира за Първа шестица, където ще спори с най-добрите отбори за званието шампион на А група. Въпреки, че загуби срещата реванш в баражите от Академик София със 79:68, нашият отбор си заслужи класирането, след като беше победил в първия двубой с 85:68. Шуменци не изиграха най-добрия си мач в този реванш, но проявиха характер и се бориха до последно за мястото си сред най-добрите.

Срещата започна нервно, двата отбора се надпреварваха да правят грешки и да пропускат стрелбите си. Виктор Серафимов наруши лошата серия с хубав изстрел от средно разстояние минута и половина след началото. Домакините отговориха с тройка на Мандалски, но играещият треньор на Шумен – Янко Янков, я върна в следващата атака. Последва силна серия на Шумен, в която освен точни изстрели на Диков, Янков и Кирилов, нашият тим успя да се справи в защита и не позволи на Академик да реализира кош. Точен изстрел от тройката на Красимир Димитров спря „сушата“ за домакините и направи резултата 11:6 в полза на Шумен. В следващите две минути двата отбора заиграха по-продуктивно и си отбелязаха по няколко коша, а разликата се запази пет точки. Виктор Серафимов с два наказателни увеличи преднината на шуменци на 7 точки, но Чернокожев и Димитров отбелязаха за Академик и затвориха първата четвърт при 15:12 за Шумен.

Втората четвърт започна с успешна атака за Шумен, реализирана от Андрей Иванов. Младите играчи на домакините обаче играеха вдъхновено, успешен пробив на Мандалски и тройка на Иванов изравниха резултата – 17:17. В следващите две минути софиянци пазеха добре в защита, а Лазаров, Иванов и Пенчев отбелязаха за Академик, който излезе напред с 6 точки – 25:19. Виктор Серафимов спря лошата серия за Шумен с точна стрелба. В тези минути младият гард на Шумен играеше на висота – последваха още четири негови точки след пробив и два наказателни. Междувременно и Димитър Радев бе добавил две точки за Шумен и тимът ни си върна преднината – 26:27. Последва нова размяна на „удари“ между двата отбора, като и двете нападения работеха на високи обороти. „Академиците“ направиха нова серия от добри защити, а пробив на Лазаров и тройка на Димитров върнаха преднината им от 5 точки. До края на втората част Янко Янко реализира пробив, а Андрей Иванов два наказателни за Шумен, докато за Академик един наказателен вкара Дамянов и отборите се оттеглиха на почивка при 2 точки преднина за софиянци – 35:33.

Третата четвърт започна отлично за Шумен. Кирилов и Диков вкараха два бързи коша след началото и зелените в тази среща поведоха с две точки. Последваха нови две безрезултатни минути преди Дамянов да отбележи от тройката, а Димитров добави точна стрелба от средно разстояние за Академик. Кирилов с два точни наказателни върна Шумен на само точка разлика зад домакините, но Дамянов явно имаше ден и реализира още една тройка в ответната атака. В тези минути домакините от Академик играеха окрилени и направиха серия от 7:0 чрез Чернокожев и Мандалски. Кирилов успя да реализира един кош за Шумен, но нови силни изяви в нападение на Николай Иванов и Георги Дамянов за софиянци увеличиха разликата в полза на Академик до 11 точки – 55:44. При 38 секунди оставащи до края на частта, Андрей Иванов върна две точки за Шумен, но Красимир Димитров се оказа съобразителен и въпреки малкото оставащи секунди, си изпроси на два пъти нарушения, реализирайки и четирите си опита от фаул линията, за да затвори третата четвърт при 59:46 в полза на Академик.

Последната четвърт също започна отлично за домакините и след две поредни успешни атаки на Мартин Мандалски и Николай Иванов, Академик напълно заличи преднината на Шумен от първата среща. В тези най-трудни минути за шуменци, двамата най-опитни в отбора – Янко Янков и Антон Диков – се нагърбиха с лидерската роля. Първо Янко успя да вкара стрелба от средно разстояние и да намали преднината. Последва успешна атака за Академик, с точен изстрел на Димитров, който поддържаше разлика от 17 точки в полза на домакините, но Антон Диков, показа защо е привлечен в редиците на Шумен и след две тройки в рамките на минута, смъкна разликата до 11 точки. Точните стрелби на Диков сякаш върнаха самочувствието на нашия тим, който заигра по-добре в защита. Андрей Иванов също показа класа и отбеляза на свой ред под коша на противника. Въпреки, че разликата се смъкна до само 9 точки в полза на домакините, те не се отказаха в опита си да направят обрат и да се класират за Първа шестица. Димитров и Дамянов бяха във вихъра си през през тези решителни минути. Първо успяха да реализират по един пробив в рамките на минута, а след нови пропуски в нападение за Шумен, Димитров отбеляза тройка, а Дамянов от средно разстояние, за да направят резултата 74:56. При тази разлика Академик се класираше за Първа шестица, но отново обичайните заподозрени – Янков и Диков, се нагърбиха с тежката задача да подпечатат класирането на Шумен. Янков спря серията безрезултатни нападения за Шумен след хубав пробив, а Диков бе фаулиран и вкара наказателните удари, за да намали преднината на съперника до 14 точки. В тези минути Шумен заигра по-добре и в защита. Нашите играчи спираха атаките на противника, което ни позволяваше да организираме бързо нападенията си. Виктор Серафимов на два пъти принуди състезателите на Академик да го фаулират и реализира три наказателни. В оставащите две минути до края, при преднина от 12 точки за домакините, Шумен играеше изключително в защита и не оставяше пространства за атака на нашия кош. Времето неумолимо течеше в полза на шуменци и Академик се принуди да фаулира, за да спира часовника. Янко Янков бе два пъти точен от наказателния при оставащи 37 секунди до края и разликата бе свалена до 10 точки в полза на софиянци. Лазаров си изпроси фаул за домакините, но нервното напрежение си каза думата и изпусна единия от двата фаула. Играта на нерви продължи, като последваха нови пропуски от фаул линията. Този път неточни бяха Андрей Иванов и Янков за Шумен. Въпреки това Академик не успяваше да увеличи разликата, прибързаните им стрелби не попадаха в целта. Седем секунди преди края Диков реализира два наказателни, за да намали предината до 9 точки, с което осигури класирането на Шумен. В самия край Дамянов добави две точки след пробива си за домакините, но те бяха достатъчни единствено да оформят статистиката. Въпреки загубата със 79:68, Шумен се класира за Първа шестица, докато Академик София ще спори с отборите от Втора седмица за разпределение на местата от 7-мо до 13-то.

Най-полезни в този мач за Шумен бяха Антон Диков и Виктор Серафимов – и двамата с коефициент на полезност 16. Диков записа на сметката си 19 точки, 5 борби и 2 асистенции. Серафимов пък отново показа таланта си, записвайки 15 точки, 6 борби и 6 асистенции. Капитанът и играещ треньор на Шумен също бе сред топ реализаторите. Той отбеляза 13 точки, а освен това хвана 11 борби. Центърът Андрей Иванов се отчете с 10 точки и 9 борби, а в защита раздаде 3 чадъра.

За домакините отличен мач изигра капитанът Красимир Димитров, който записа 23 точки, 4 борби, 4 откраднати топки и 2 асистенции. Георги Дамянов също изигра стабилен мач, включвайки се от пейката. Той записа 15 точки, 8 борби и 1 асистенция. Мандалски с 10 точки, 4 борби и 4 откраднати топки също бе сред най-полезните.

Следете сайта ни и Фейсбук страницата, за да разберете пълната програма на Шумен в Първа шестица.