2021/22 НБЛ 19 кръг: Шумен – Рилски спортист 75:102

Шумен отстъпи като домакин на водача във временното класиране на НБЛ – Рилски спортист в мач от 19 кръг със 75:102. Това е 17 победа в шампионата за „Рилецо“, които са убедително първи. Шумен остава на 9 място на 4 победи зад осмия – Ямбол.

Срещата започна с размяна на кошове, но Рилски спортист показа силната си защита, която им помогна да направят серия от 12:0 и да си осигурят стабилен аванс до средата на частта. Шумен се съвзе и намали изоставането си до 7 точки, но „Рилецо“ удържа възхода на домакините, за да затвори частта убедително 31:18.

Втората четвърт продължи със силна игра на гостите от Самково, които методично трупаха преднина, която достигна 22 точки в средата на втората четвърт. След взет тайм-аут от треньорите не Шумен – Янко Янков и Звонко Папак на паркета сякаш излезе друг отбор. Шуменци играеха сърцато, бореха се за всяка топка, а и стрелбата им потръгна. Разликата много бързо падна до 11 точки – 43:54 и при този резултат отборите се оттеглиха на почивка.

Третата четвърт бе равностойна, Рилски спортист поддържаше преднина си над 10 точки, а Шумен отговаряше на всички успешни атаки на гостите. Почти всички баскетболисти на Шумен излезли на терена се разписаха в тази четвърт, но самоковци все пак бяха по-точни в края ѝ увеличиха аванса си до 15 точки.

В четвъртата част „Рилецо“ беше безупречен в защита. Деян Карамфилов изигра отлична четвърт, в която освен много точки, грабна и доста борби, а и записа асистенции. Разликата бързо скочи до 20 точки, а шуменци нямаха сили отново да се доближат и мачът завърши предсрочно. В последните минути двата отбора просто фиксираха крайния резултат – 102:75 в полза на Рилски спортист.

Александър Милов бе на обичайното ниво с 15 точки и 5 борби. Маркъс Майерс също записа силен мач с 21 точки и 5 асистенции. Деян Биелич бе с дабъл-дабъл – 11 точки и 10 борби.

За Рилски спортист над всички бе Трей Портър с 28 точки и 10 борби. Деян Карамфилов изигра силен мач със 17 точки, 4 борби и 6 асистенции. Брендън Браун се отчете с 18 точки и 2 асистенции.

Следващият мач на Шумен е след само 5 дни. На 14 март посрещаме отборът на Черноморец в „Арена Шумен“ от 17.30 ч.