2021/22 НБЛ 8 кръг: Шумен – Балкан 54:80

Шумен загуби домакинството си на Балкан Ботевград от 8 кръг на НБЛ. В „Арена Шумен“ шампионите от сезон 2018-19 – Балкан изиграха много силна втора четвърт, в която си осигуриха стабилна преднина от 19 точки и не я изтърваха до края. Ботевградчани вече имат 5 победи и са на 4 място във временното класиране, докато Шумен все още чака първия си успех.

Срещата започна с по-добра игра на Шумен. Играчите в жълто демонстрираха много точен мерник и през първата четвърт, както и отлична игра в защита, което им позволи да поддържат преднина от 4-5 точки през почти цялата част. В края на частта обаче Балкан показа класата си и след поредица от успешни атаки излезе напред – 23:21 след 10 минути игра. Ботевградчани показаха много агресивна защита през втората част. Лесните стрелби, които Шумен реализира през първата четвърт вече не бяха налични. Добрата защита на Балкан им позволи да направят серия от бързи нападения, които реализираха без проблем и авансът им започна бързо да се катери, достигайки 19 точки в края на първото полувреме.

В началото на второто полувреме Шумен отново изравни играта, мачът вървеше кош за кош и разликата се задържаше 20-на точки. Опитните играчи на Балкан обаче знаеха, че ще запазят разликата само със здрава защита. Шумен бе лимитиран до 14 точки в третата част, докато воденето от Калил Дюкс и Николай Грозев нападение на Балкан реализира 18 точки и влезе в последната четвърт с комфортна преднина от 23 точки. Във финалните 10 минути Балкан отново заложи на агресивните действия в защита и въпреки, че на терена се появиха почти всички резерви на отбора от Ботевград те не позволиха на Шумен да топи разликата и дори спечелиха частта с 12:9, за крайното 80:54.

Деян Биелич изигра поредния си силен мач за Шумен с впечатляващите 19 точки и 20 борби. Александър Милов също бе на познатото си ниво с 13 точки и 2 откраднати топки.

За Балкан най-полезен бе Калил Дюкс с 14 точки, 4 борби и 6 асистенции. Николай Грозев се включи с 13 точки и 4 борби, а ДеВон Уошингтън записа 10 точки и 5 борби.

Следващият мач на Шумен е местно дерби – срещу отбора на Черно море Тича. Срещата е насрочена за тази сряда – 22 декември във варненската зала „Христо Борисов“ от 18.00 ч.