2023/24 SESAME НБЛ, 16 кръг: Шумен – Миньор 2015 70:65

Шумен записа 5-та победа в Sesame НБЛ след като се наложи като домакин над Миньор 2015 Перник със 70:65 в мач от 16 кръг. Нашият тим водеше през целия двубой, като на моменти преднината достигаше 18 точки, но борбеният отбор от Перник, в чиито редици личаха имената на трима бивши шуменски баскетболисти се бори до последната секунда. Шумен вече е с актив от 5 победи и 11 загуби. Миньор 2015 е на 7-ма позиция с 6 победи и 10 загуби.

Срещата започна с по-добра игра на Шумен и за 4 минути нашият тим отвори аванс от 6 точки – 10:4. Силно в нападение започнаха Брайън Камерън и Джъстин Кохейда. Миньорци също започнаха да бележат. Лъчезар Тошков, а след това и добре познатия в Шумен – Александър Милов се разписаха от тройката. Нашия тим обаче играеше търпеливо в нападение и стигаше до по-лесни стрелби. Уилфред Ликей и Ивайло Тонев успяха също да се разпишат, а разликата се запази 6 точки до самия край на първата четвърт – 21:15.

През втората четвърт двата отбора се захапаха здраво в защита. Кошовете идваха трудно. Шумен спря нападението на перничани, които записаха само 12 точки в тази част. Шуменци обаче също не успяваха лесно да поразят коша на гостите. Все пак нашият тим добави още 3 точки към аванса преди почивката – 36:27 след добри изяви в нападение на Камерън, Дейвид Ролинс и Емилиян Грудов.

След подновяване на играта през второто полувреме Шумен продължи да играе отлична защита. Нашият тим даваше малко свобода на гостите за лесни изстрели, като само Милов показваше добрия си мерник. Нападението на домакините пък работеше ефективно. Камерън, Ликей и Ролинс стигаха до лесни точки и преднината на Шумен достигна 18 точки в края на третата четвърт – 57:39.

Шумен влезе уверен в последния период, което обаче можеше да изиграе лоша шега. Миньор хвърли всички сили, пресираше изнасянето на топката в чуждо поле и играеше на ръба на фаула. Гардът на гостите Лъчезар Тошков пък се разигра в нападение с няколко точни стрелби а Богдан Бринюк играеше силно в подкошието и до средата на частта разликата бе свалена до 9 точки. Брайън Камерън обаче нямаше намерение да предава мача. Шуменският гард първо бе точен от тройката, а след това проби лесно през защитата на гостите и разликата отново бе вдигната на 14 точки. Миньор не се отказаха въпреки това. Друг бивш шуменски баскетболист – Георги Кендеров бързо върна 4 точки. Разликата продължи да се топи. Нови кошове на Тошков и Кендеров свалиха авансът на Шумен до 5 точки, три минути преди края. Камерън, Ликей и Ролинс обаче показаха, че искат да се поздравят с първа победа пред шуменска публика. С много добра защита нашият тим успя да удържи усилията на Миньор за обрат и шуменци най-сетне отбелязаха първа победа за сезона в „Арена Шумен“ – 70:65.

Следващия кръг е след само 4 дни. На 17 януари Шумен ще приеме в „Арена Шумен“ отбора на Левски София. Срещата е с начален час 18.30 ч.