2023/24 SESAME НБЛ, 25 кръг: Левски – Шумен 68:79

Шумен записа девета победа в Sesame НБЛ този сезон. Нашият тим се наложи за трети път през сезона над Левски София – успехът с 68:79 дойде при гостуването в мач от 25 кръг, респективно 3 кръг във Втора шестица. Шумен се изкачи до осма позиция във временното класиране с 9 успеха и 16 загуби. Левски пък е със 8 успеха и 17 загуби – на десета позиция преди утрешния мач между Берое и Миньор 2015, който може съвсем да заплете възела във втората шестица, където има три отбора с по 8 победи.

Мачът започна с два бързи коша за Шумен. Левски отговори чрез Димитър Маринчешки и тройка на Лъчезар Димитров и поведе в резултата, до след средата на частта. Шуменци обаче затегнаха защита след 5-тата минута и благодарение на Кохейда, Мане и Уилфред Ликей си върнаха преднината и дори започнаха да я увеличават като до края на първата четвърт достигна 8 точки – 16:24.

Втората четвърт бе надстрелване между двата отбора. Те си разменяха кошове почти през целия период, което бе в полза на Шумен, който държеше преднина от 10-11 точки. Лъчезар Димитров, Марио Боянов и Златин Георгиев бяха играчите, които носеха точки за Левски. Шумен пък разчиташе на високите си играчи – Кохейда и Ликей, които получаваха добри топки от гардовете и доминираха в подкошието. Шумен затвори първото полувреме с преднина от 10 точки – 37:47.

След почивката Левски излезе с ясното съзнание, че за да се върне в мача, трябва да хвърли много енергия в защита. Момчетата на Димитър Ангелов направиха точно това. Бяха агресивни, пазахе умно и разликата бе стопена до 2 точки след 5 минтуи игра в третата четвърт. Шумен обаче спря пропадането. Уилфред Ликей се нагърби със задачата да измъкне шуменското нападение и го направи с няколко добри отигравания. Баръш Мустафа също бе ключов фактор в тези минути. Юношата на Шумен показа отличния си мерник от дистанция и шуменци запазиха аванс от 2 точки преди началото на четвъртата част – 57:59.

Последната четвърт започна с тройка на Красимир Петров за Левски и домакините се върнаха напред в резултата. Ликей и Кохейда обаче продължиха доминацията си в подкошията и Шумен отново поведе. Нашият тим играеше умно в тези минути. Янко Янков заложи на зонова защита, срещу която Левски почти нямаше отговор. Стрелбата на домакините бе под всякаква критика в тези минути, а на другия край Баръш Мустафа, Зак Ролинс, Кохейда и Ликей направиха почти невъзможно за „сините“ да се върнат в мача. преднината отново мина границата от 10 точки, а Шумен затвори двубоя при 79:68 в своя полза.

Следват две седмици пауза в шампионата, заради Купата на България, която ще се проведе между 15 и 17 март в Бургас. Следващия мач на Шумен по програма ще се играе на 21 март. Нашият тим приема в „Арена Шумен“ отбора на Берое, а срещата е с начален час 18.30.