Международен юношески турнир „Костадин Димитров“ 2019 – Първи ден

Днес започна второто издание на международния юношески баскетболен турнир на името на легендарния шуменски баскетболен деятел – Костадин Димитров. В тазгодишната надпревара се включиха 4 отбора, като два от тях са национални, което вдигна изключително нивото на състезанието, което е организирано от БК Шумен, Община Шумен и БФБаскетбол.

В днешния първи ден се изиграха полуфиналите. В първия полуфинал се изправиха националния отбор на Северна Македония до 18 г. и сборен отбор от южна Сърбия – КК Оканик до 18 г. Мачът започна изключително силно за македонците, които със здрава преса на цяло игрище принудиха сръбските играчи да допуснат множество грешки в организиране на своите атаки и само за една четвърт Северна Македония дръпна със 17 точки – 29:12. През втората четвърт сърбите изравниха играта и главно благодарение на добрата си стрелба не позволиха разликата да се качи повече. След почивката обаче македонците отново показаха отлична игра в защита, а и стрелбата от тройката им вървеше, което позволи на югозападните ни съседи да се откъснат с още 10 точки напред – 77:49. В последната четвърт треньорите на двата отбора съвсем резонно пуснаха на игрището всичките си резерви, а мачът се доиграваше. Северна Македония се поздрави с победа – 89:69 и утре ще спори във финала за купата на името на Костадин Димитров. Цялата статистика от мача можете да видите тук: https://www.fibalivestats.com/u/BUL/1429721/

Вторият полуфинал изправи националният отбор на България до 17 г. и юношите на БК Шумен. От първите минути на мача българските национали показаха изключително агресивна игра, както в защита, така и в нападение. Множество откраднати топки, бързи атаки и точни стрелби за националите им позволиха да дръпнат със 17 точки за само една четвърт. Както в първия полуфинал, така и в този, изоставащия отбор заигра по-силно във втората четвърт и изравни играта. Шуменци се бориха здраво под двата коша и благодарение на силната игра на своите центрове не позволиха на България U17 да увеличи преднината си. В края на първото полувреме обаче две тройки, едната от които от центъра със сирената, качиха преднината на националите над 20 точки – 50:29. През второто полувреме Шумен започна силна и дори намали с 4 точки преднината на националите, но отлична стрелба от дистанция и добра защита върнаха преднината им над 20 точки. В последната четвърт при решен мач, се завъртяха всички баскетболисти записани в тимовите листи, което позволи на българския национален отбор да качи още преднината си. Срещата завърши с победа на България U17 – 96:57. Цялата статистика от мача можете да видите тук: https://www.fibalivestats.com/u/BUL/1429719/

Така в утрешния финал от 11.00 ч. България U17 се изправя срещу Сверена Македония U18, а в мача за 3/4 място ще спорят БК Шумен и КК Оканик от 09.00 ч.Мачовете са отново в Арена Шумен и входът е безплатен!