Кадети(16): Шумен спечели последния си двубой от редовния сезон и завоюва пето място на Изток

Кадетите до 16г. на БК Шумен спечелиха последния си двубой от редовния сезон на Елитна група – Изток. Нашият тим се наложи като домакин в 15-я кръг над Чардафон Орловец със 70:66 и ще завърши на пето място в групата, докато за габровци остава шестото място.

Днешния двубой в зала „Младост“ започна по-добре за гостите, чиято първа петица откри резултата с тройка. Последва още един добър пробив за Чардафон и те поведоха с 5:2. Шумен не чака много и също започна да бележи, въпреки че пропуските бяха повече от вкараните кошове. Двата отбора се захапаха и мачът се играеше кош за кош. Габровци разчитаха основно на стрелбата от линията за 3 точки, докато шуменци вкарваха чрез пробиви. Три минути преди края на частта Чардафон изигра две отлични защити и след нова тройка поведе с 19:16. Шумен се разигра веднага след това и последва серия от 9:0, за да доведе резултата до 25:19, при който дойде и края на първата четвърт. Вторите петици на двата отбора започнаха равностойно с размяна на кошове, но гостите от Чардафон показаха много по-добра защита и бързо успяха да стопят аванса на шуменци. Нашият тим зареди пропуски под коша на габровци, докато „орлетата“ вкараха голяма част от възможностите си и закономерно спечелиха частта с 21:7.

След почивката сборните петици на двата отбора предложиха равностойна игра за начало на второто полувреме. Гостите продължиха със своето силно оръжие – стрелбата от дистанция. Шуменци също намериха пролуки в отбраната на габровци, но и много често пропускаха. Разликата се движеше 10-на точки в полза на Чардафон. В последните 3 минути на четвъртта Шумен затегна защитата, започна да се бори по-успешно под двата коша, а гардовете ни продължиха да пробиват успешно. Гостите натрупаха и фаулове, което често пращаше наши състезатели на линията за наказателен, но пропуските бяха повече от вкараните кошове. Шумен успя да изравни в самия край и 10 минути преди края резултатът бе 49:49. Последната четвърт започна с много агресивна защита на Шумен. Поредица от грешки и пропуснати стрелби на Чардафон бяха наказани от нашия тим и се откъснахме с 6 точки разлика. Това не стресна гостите, които намериха отново ритъма си на игра и започнаха също да бележат. Мачът се движеше кош за кош. Но при оставащи две минути до края Шумен отново показа по-добра игра, организира поредица от бързи атаки, които завършваха или с кош или с фаул. Разликата скочи до 8 точки и когато всички в залата си мислиха, че мачът е решен Чардафон показа характер. Воден от бившия играч на Шумен отбор на Антонио Станков отново показа, че е научил от треньора си как се вкарват тройка и след нови два изстрела разликата бе смъкната до 2 точки. В последната атака на Шумен обаче гардът на нашия тим направи отличен пробив през четирима играчи на противника, който завърши с нарушение. Два успешни наказателни за Шумен и разликата бе качена до 4 точки. В последната атака Чрадафон се опита да отбележи тройка, но пропусна на два пъти след като успя да си вземе борбата и срещата завърши с успех на Шумен – 70:66.

Шампион на Елитна група – Изток стана отборът на Черно море Тича, който победи в решителен мач Тунджа Ямбол, игран също днес. „Моряците“ от Варна завършват с 14 победи и само 1 загуба. Тунджа са непосредствено след тях с 13 победи и 2 загуби. Черно море и Тунджа се класират директно за финалите на републиканско първенство. Трети е отборът на Берое Стара Загора, а четвърти е Делфин Бургас. Шумен е пети, а Чардафон шести. Тези четири отбора ще играят два мача на разменено гостуване срещу отборите от западната елитна група. Двойките са: 3 срещу 6, 4 срещу 5. Все още не е ясен съперникът на Шумен, тъй като на запад има да се изиграят още два мача, но най-вероятния противник ще е ЦСКА. Следете сайта ни и Фейсбук страницата на клуба, за да разберете съперника и програмата за мачовете на кадетите.