Кадети (16): Победа и загуба за Шумен в А група на финалите

Кадетите на Шумен до 16 г. записаха победа и загуба в последните си два мача от група А във финалите на републиканското, което се провежда във Варна. Вчера нашият тим отстъпи на Буба Баскетбол със 73:97, а днес победи Локомотив София с 83:62. Въпреки победата днес, нашият тим остава трети в групата и ще спори за местата от 5 до 8, докато на полуфиналите се класират Буба и Тунджа.

Вчерашният мач срещу Буба започна равностойно. Двата отбора показаха много добра игра в нападение, с отлична организация, добри подавания и точни стрелби. В първата част дори някой да поведеше с 4-5 точки, другия отбор веднага отговаряше. Софиянци бяха с една идея по-точни и затвориха първата четвърт с 2 точки аванс – 28:26. Мачът бе решен във втората четвърт. Буба започна да играе агресивно в защита, пресираше на моменти на цяло игрище. Шуменци сякаш не очакваха тази агресивност и започнаха да допускат грешки. Буба от своя страна наказа всяка грешка на нашият тим и до почивката вече имаше внушителна преднина – 64:35. Шумен започна променен второто полувреме. Нашият тим играеше добре и направи серия от 11:4 за началото на третата четвърт. Буба обаче отговори. Софиянци отново започнаха да вкарват своите възможности за кош и бързо възстановиха аванса си. До края на третия период Буба сложи още 3 точки към преднината си. В последната четвърт при решен мач, софиянци намалиха темпото, а шуменци показаха, че могат да играят доста по-добър баскетбол. Нашият тим спечели частта със 17:9, но мачът бе отдаване решен в полза на Буба – 97:73.

В днешният мач срещу Локомотив София, шуменци играеха без напрежение, знаейки че няма как да се класират за полуфиналите. Имаше и доза амбиция в нашите кадети да докажат, че са много по-класен отбор. Нападението ни започна добре първата четвърт и играта бе равностойна. Локомотив не даде на нашите да дръпнат и изоставаше със само точка след 10 минути игра – 20:19. През втората част обаче Шумен показа по-добра защита. Нашият тим продължи да вкарва в повечето от нападенията си и до почивката сложи още 6 точки аванс. Третата четвърт бе слаба и за двата отбора, които пропуснаха доста от изстрелите си, но Шумен отново бе по-добрия отбор – 14:12. Нашият тим показа истинската си класа в последната четвърт. Почти всяка атака на кадетите ни завършваше с кош и те спечелиха убедително частта с 31:19, с което и мача – 83:62.

Шумен ще се изправи утре от 12.00 ч. срещу Академик Бултекс 99 в първия бараж за 5/8 място.