Кадети (16): Шумен загуби след здрава битка първия си мач от финалите на републиканско първенство

Кадетите на Шумен до 16 г. започнаха със загуба участието си във финалите на републиканското за тази възраст във Варна. Нашият тим загуби с 68:76 от отбора на Тунджа Ямбол след здрава битка. Този резултат може да се счете за успех, имайки предвид, че шуменци загубиха през редовния сезон на два пъти от този съперник с разлика от 50 точки. Тунджа завърши първи в регион „Изток“ и е един от фаворитите за титлата след като спечели и купата на БФБ преди няма и месец.

Срещата започна изключително равностойно. Двата отбора се захапаха в първата четвърт и си разменяха кошове до самия ѝ край. Тунджа все пак завърши с повече енергия и раздаване първите десет минути и взе преднина от 3 точки. През втората четвърт защитата на отбора от Ямбол взе надмощие. Тунджа пресираше всяко изнасяне на топката, а шуменци не успяваха да разгадаят пресата на съперника и авансът ямболии се качи до 14 точки в края на първото полувреме – 44:30.

Шуменското нападение продължи да допуска грешки и да прави пропуски и след почивката. Нашият тим обаче започна да се влага повече в защита. Тунджа обаче намираше начин да отбележи голяма част от своите възможности и преднината им продължи да расте, стигайки 20 точки преди последния период. Шумен не се предаде въпреки голямото изоставане. Нашият тим показа, че никой не трябва да го подценява и в последната четвърт нашите кадети показаха най-добрия си баскетбол този сезон. Отлична защита, борба под двата коша и всяка възможност, която се откриваше за кош пред нашия тим бе оползотворяване. Разликата бързо започна да пада и две минути преди края бе свален до само 5 точки – 70:65. Отбора на Тунджа обаче показа класата си именно в тези последни две минути. Шуменци бяха и уморени след като цяла четвърт пазеха агресивно. Ямбол затвори мача със 76:68 и взе очаквана победа, по неочаквано труден начин.

Утре от 14.00 ч. във варненската зала „Христо Борисов“ шуменци ще изиграят втория си двубой от финалите срещу друг силен отбор – Буба Баскетбол.